Regulamin Łowiska
Słownik pojęć
Właściciel łowiska – Jacek Nowicki;
Gospodarz łowiska – wyznaczony przez właściciela pracownik;
Wędkarz – osoba, która wniosła opłatę i uzyskała prawo do wędkowania;
Osoba towarzysząca – osoba, która towarzyszy wędkarzowi jednak nie bierze czynnego udziału w wędkowaniu.
UWAGA: Na łowisku obowiązuje bezwzględny zakaz łowienia metodą spinningową
Postanowienia ogólne
- Do korzystania z łowiska nie jest potrzebna karta PZW.
- Na łowisku obowiązuje niniejszy regulamin.
- Wędkowanie dozwolone jest na trzech połączonych stawach
- Biuro łowiska czynne jest codziennie od 6.00 do 20.00. Wyłącznie w tych godzinach załatwiamy wszystkie sprawy związane z łowiskiem. (możliwe jest wędkowanie nocne całodobowe w godzinach 6,00 do 6.00 lub od 19.00 do 19.00 lub dłużej .
- W celu zapewnienia miejsca do wędkowania zaleca się rezerwację. Osoby z rezerwacją posiadają pierwszeństwo.
- Wszelkie opłaty za wędkowanie są zawarte w cenniku lub wskazywane przez system rezerwacyjny
- Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na terenie łowiska wyłącznie pod opieką upoważnionych do tego osób dorosłych, posiadających umiejętności i doświadczenie w łowieniu ryb, w szczególności o dużej wadze.
Sprawy porządkowe
- Na łowisku wyznaczonych jest 15 stanowisk wędkarskich oraz trzy domki na wyspach .
- Parkowanie dozwolone jest tylko na parkingu lub w miejscu wyznaczonym przez pracownika łowiska. Można zaparkować samochód na burcie po uzyskaniu zgody oraz wniesieniu dodatkowej opłaty zgodnie z cennikiem. Obowiązuje możliwość jednorazowego wjazdu i wyjazdu z terenu łowiska. Każdy dodatkowy wjazd podlega opłacie.
- Łowiskiem zarządza “Gospodarz łowiska”, u którego należy bezwzględnie zgłosić każde wejście i wyjście. Przy tej procedurze należy wpisać się do rejestru i okazać dokument tożsamości.
- Gospodarz łowiska nie ponosi odpowiedzialności za sprzęt, rzeczy czy mienie wędkujących i osób towarzyszących.
- Wszelkie złowione ryby powinny zostać wypuszczone bezpośrednio po złowieniu. Zabronione jest wszelkie działanie naruszające ich dobrostan, w szczególności przetrzymywanie poza ich środowiskiem naturalnym, do wody. UWAGA! Absolutnie nie zezwala się na wynoszenie złowionych ryb!
- Wszelkie działanie na szkodę dobrostanu ryb, w tym wynikające z braku doświadczenia w połowie i odhaczaniu, traktowane jest jako świadome naruszenie Regulaminu Łowiska.
Uprawnienia i obowiązki korzystających z łowiska
- Właściciel łowiska oraz wyznaczony pracownik (Gospodarz) mają prawo do:
A) Żądania okazania dokumentów tożsamości od osób przybywających na terenie łowiska ;
B) W przypadku podejrzenia kradzieży ryb korzystający zezwala na przeprowadzenie kontroli bagażu i pojazdów wraz z zobowiązaniem do uiszczenia kary w wysokości 1000 PLN/1kg za stwierdzone naruszenie tego zobowiązania (Sprawy porządkowe, pkt.5) ;
C) Poddania się żądaniu opuszczenia łowiska w naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu Łowiska, w szczególności przypadkach: dewastacji, śmiecenia, głośnego zachowywania się oraz nadmiernego spożywania alkoholu i nagminnego utrudniania wędkowania innym wędkującym; - Osoby przybywające na łowisko są zobowiązane do respektowania niniejszego regulaminu.
- Osoby naruszające regulamin będę wypraszane z łowiska bez prawa do zwrotu wniesionej opłaty.
- Osoby złapane na kradzieży zostaną wydalone z łowiska bez prawa powrotu oraz poniosą odpowiedzialność przewidzianą przepisami prawa.
- Właściciel i pracownicy łowiska nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki losowe oraz rzeczy pozostawione na łowisku
- Właściciel łowiska zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu i cen umieszczonych w cenniku. Aktualna wersja dostępna jest na stronie internetowej i obowiązuje do odwołania przy rozpoczęcia najmu stanowiska.
Przybycie i opuszczenie łowiska
- Po przybyciu na łowisko należy dokonać rejestracji i okazać dokument tożsamości. Wejście na łowisko jest dozwolone jedynie za zgodą „Gospodarza łowiska”.
- Opłata za wędkowanie jest uiszczana przed wejściem na łowisko..
- Wszelkie uwagi, spostrzeżenia (np.: martwe ryby), oznaki dewastacji czy kradzieży należy zgłaszać niezwłocznie „Gospodarzowi łowiska”
Zabrania się
- Na łowisku obowiązuje zakaz: zaśmiecania linii brzegowej zbiornika, wody, głośnego zachowania, kąpieli w stawach, picia alkoholu w dużych ilościach, załatwiania potrzeb fizjologicznych w miejscach innych niż toaleta, utrudniania łowienia innym wędkarzom. Jeśli widzisz, że na łowisku są inni wędkarze – zapytaj gdzie łowią – nie powoduj konfliktów!
- Wszystkich obowiązuje zakaz przetrzymywania złowionych ryb w siatkach, workach itp. Po sesji fotograficznej należy natychmiast wypuścić rybę w dobrej kondycji do wody.
- Nie wolno łamać gałęzi, drzewek, kwiatów. Nie wolno niszczyć otaczającej przyrody.
Wędkowanie
- Dozwolone jest wędkowanie wszystkimi metodami zgodnymi z kodeksem wędkarskim ale bez spiningu. Dozwolone jest wędkowanie na dwie wędki jednocześnie. Trzecia wędka wymaga dopłaty zgodnie z cennikiem. Maksymalna dopuszczalna liczba wędek nie może być większa niż 3.
- Zabronione jest łowienie na inne metody wędkowania z użyciem kotwiczek, tylko i wyłącznie metoda na żywca
- Wszyscy wędkarze są zobowiązani do posiadania:
a) Dużego podbieraka karpiowego z wyjmowanym koszem lub stałego o średnicy minimum 80 cm.
b) Kołyski karpiowej
c) Plecionki dopuszczalne są wyłącznie na zestawach sumowych. Minimalna wytrzymałość 50kg. Zabrania się używania plecionki w jakichkolwiek innych zestawach.
d) Żyłka główna minimum 0,30 mm, bez względu na metodę wędkowania (jeżeli żyłka 0,30 da się zerwać gołymi rękami to znaczy, że się nie nadaje i nie wolno jej używać)
e) Na łowisku można używać tzw. strzałówki z żyłki ,nie wolno używać strzałówki z plecionki
f) Można używać zestawów końcowych z ledcora, z plecionki, z żyłki i z fluorokarbonu
g) Przy połowach rzutowych dopuszczamy ciężarki ołowiane; przy wywózce zalecamy ciężarki kamienne
h) Ryby złowione typu karp, amur i jesiotr, prezentujemy nad kołyską. klęcząc lub siedząc. Nie prezentujemy ryb stojąc. Jeżeli taki sposób prezentacji ryb nie odpowiada, odhaczamy ryby w wodzie.
i) Ryby typu sum nie podnosimy w ogóle do góry, tylko nasuwamy na matę sumową. Ewentualne zdjęcia robimy bez podnoszenia suma do góry.
Jeśli nie chcesz wyciągać suma, to proszę wejść do wody i tam robić zdjęcia . - Podczas łowienia (wędkowania) ryby wyjmujemy tylko za pomocą podbieraka.
- Zabrania się kładzenia ryb na czymkolwiek innym niż kołyska karpiowa lub mata sumowa .bezpośrednio na trawie, ziemi, deskach, ławkach itp.
- W przypadku gdy nie możemy ryby odhaczyć (proszę nie robić tego na siłę) lub ryba jest okaleczona, należy ten fakt niezwłocznie zgłosić „Gospodarzowi łowiska”.
- Wymagane jest używanie wyłącznie haków bezzadziorowych lub z odpowiednio przegiętym zadziorami, (dozwolone są haki z mikro zadziorami)
- Po zakończeniu wędkowania należy postawić porządek na zajmowanym stanowisku i wokół niego.